Elektrownie wodne wykorzystują kolejne odnawialne źródło energii. Produkcja energii z wody pokrywa około 2% całkowitej produkowanej w naszym kraju, zaś około 16% odnawialnych źródeł energii. Najpowszechniej wykorzystuje się zapory, które budowane są na rzekach w miejscach, które dają możliwość ich spiętrzenia. Z energii wodnej doprowadzamy do pozyskania energii elektrycznej.
Elektrownie wodne na terenie Polski
Najwięcej jest w naszym kraju małych lokalnych elektrowni wodnych. Zdaniem specjalistów bowiem naturalne ukształtowanie terenu w Polsce nie sprzyja budowaniu dużych obiektów tego rodzaju, które dawałyby możliwość zaopatrzenia w energię znacznie większego obszaru.
Woda jako odnawialne źródło energii
Pozyskanie energii z wody jest z pewnością ekologiczne i opłacane ekonomicznie. Małe społeczności w Polsce chętnie wykorzystują niszczejące młyny, w których instalują turbiny o ograniczonej mocy i dzięki temu uzyskują niezbędną dla siebie energię. Co niezwykle istotne, aby pozyskać w ten sposób energię nie powodujemy degradacji środowiska naturalnego. Wykorzystujemy bowiem siłę wody, która następnie płynie sobie dalej.
Powszechność
Odnawialne źródła energii nadal nie są w Polsce wystarczająco powszechne. Energia z wody jest jedną z popularniejszych tego rodzaju rozwiązań w naszym kraju, jednak i tak obejmuje ona zaledwie 2% całościowego zapotrzebowania na energię. Czy gdy przed nami widmo kolejnego kryzysu energetycznego, gdy możemy się spodziewać, że złoża składników które wykorzystujemy obecnie kiedyś się skończą, to przejrzymy na oczy i zaczniemy inwestować w te źródła energii, które pozwolą nam dalej żyć wygodnie z dostępem do energii niezależnie od surowców kopalnych? A może będziemy skupiać się na tym co tu i teraz i nie będziemy wybiegać w przyszłość.